
















| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | EHPD80 |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 159 |
| Features |
|
|---|---|
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| My Cycle | |
| Shirts | |
| Extra Dry | |
| Bedding | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Sports |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the left side panel.
Scratch on the power plug. |
| Price | 526 |
| EAN | 9349260098015 |
|---|