






















| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | EHPD80 |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 650 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 159 |
| Features |
|
|---|---|
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| My Cycle | |
| Shirts | |
| Extra Dry | |
| Bedding | |
| Time Dry | |
| Easy Iron Dry | |
| Sports |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Highest Operating Noise | 8 dB |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dent on the left hand side and
chipped on upper right corner on the left hand side,
Dent and Scratches on the right hand,
Scratches on the top trim,
top panel is out of alignment, because of the chipped end corner. |
| Price | 498 |
| EAN | 9349260098015 |
|---|
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark