







| Model Number | EBF87DI |
|---|---|
| Weight (kg) | 22.8 kg |
| Depth (mm) | 492 mm |
| Height (mm) | 837 mm |
| Width (mm) | 470 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Ensure that air can circulate freely around the back of the cabinet, which is necessary to cool the compressor and condenser. Allow at least 100mm clear space at the back, 100mm at the sides of the unit and 300mm between the top and any surface above (i.e. a bench top). |
| Finish Colour Description | Dark Inox |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Outdoor | |
| Twist ice maker |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 87 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 61 L |
| Freezer Volume | 26 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 207 |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Noise when working | 40 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Door hinges have been converted to left side opening.
The left side panel has scratches.
The right side panel has dents and scratches.
The top panel has a dent and scratches. |
| Missing Parts | User manual.
Left side door storage shelf. |
| Price | 216 |
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|---|
| Energy consumption | 207 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9349260094833 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark