



















| Model Number | EFLW600 |
|---|---|
| Washing capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 400 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Tinted See-Through Window. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 445 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Jeans | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Rinse and Spin |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 61 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02054 |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Tested and used once.
Small mark on top.
Very light sticker mark on top. |
| Missing Parts | 1 x transit bolt cap. |
| Price | 380 |
| Water efficient | 4 |
|---|---|
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 61 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9349260098596 |
| Eco Program |