

















| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | EDW6004B |
| Weight (kg) | 38.7 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2100 W |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Hose. |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 12 |
| Finish Colour | Black |
| Removable Lid | |
| Installation Note | Freestanding or placed under a benchtop installation. |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | Place Setting: 12 place setting capacity. Control Panel: LED Display Indicators, Push Buttons. Micromesh Filter: Stainless Steel Filter. Cutlery Basket: Removable Cutlery Basket Upper Baskets: Height Adjustable Upper basket. Plate Rack: Collapsible Plate Rack. Wash Cycle (4): |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Adjustable shelves | |
| Control type | Push buttons |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Time delay | |
| Door open alarm | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 270 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Maximum current rating | 8.75 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 10.8 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 10.8 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02831 |
| Noise when working | 52 dB |
|---|
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Eco Mode |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has a dent.
The top panel has scratches. |
| Price | 327 |
| Packaging dimensions | 871x645x645mm |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 270 Kwh |
| Water consumption | 10.8 L |
| Dishdrawer | |
| EAN | 9349260094871 |
| Eco Program | |
| Detachable lid | |
| Pots and pans Extra hot setting | |
| Water Wall Technology |