

| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | EDW6004B |
| Weight (kg) | 38.7 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2100 W |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Hose. |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 12 |
| Finish Colour | Black |
| Removable Lid | |
| Installation Note | Freestanding or placed under a benchtop installation. |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features | Place Setting: 12 place setting capacity. Control Panel: LED Display Indicators, Push Buttons. Micromesh Filter: Stainless Steel Filter. Cutlery Basket: Removable Cutlery Basket Upper Baskets: Height Adjustable Upper basket. Plate Rack: Collapsible Plate Rack. Wash Cycle (4): |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Adjustable shelves | |
| Control type | Push buttons |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Time delay | |
| Door open alarm | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 270 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Maximum current rating | 8.75 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 10.8 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 10.8 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02831 |
| Noise when working | 52 dB |
|---|
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option |
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Eco Mode |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Packaging dimensions | 871x645x645mm |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 270 Kwh |
| Water consumption | 10.8 L |
| Dishdrawer | |
| EAN | 9349260094871 |
| Eco Program | |
| Detachable lid | |
| Pots and pans Extra hot setting | |
| Water Wall Technology |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark