




















| Model Number | EBM325X |
|---|---|
| Weight (kg) | 59 kg |
| Depth (mm) | 687 mm |
| Height (mm) | 1724 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Reversing the door is possible using the original parts included** |
| Finish Colour Description | Grey Cabinet with Stainless Steel Doors. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 325 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 235 L |
| Freezer Volume | 90 L |
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 277 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.9 m |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Origin | China |
|---|
| Cabinet Depth | 600 mm |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dent on fridge door,dent and scratches on left side panel,scratches on right side panel |
| Price | 572 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Bottom Mount Fridges |
| Small litre fridge | 325 L |
| Energy consumption | 277 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9349260098107 |