














| Model Number | PC91ANIMAT |
|---|---|
| Weight (kg) | 5.9 kg |
| Depth (mm) | 437 mm |
| Height (mm) | 308 mm |
| Width (mm) | 296 mm |
| Vacuum Type | Barrel |
| Power (W) | 1700 W |
| Accessories included | 3 tools in 1 (1x Dusting tool for hard surfaces, 1x Upholstery tool for textiles, 1x Crevice tool for narrow spaces) |
| Vacuum Bag Type | Bagless |
| Finish Colour | Red |
| Notes | ** Bagless Vacuum** |
| Finish Colour Description | Chili Red Trim / Black Base. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.7 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 12 m |
| Anti Allergy | |
|---|---|
| Pet Hair | |
| Wet & Dry | |
| Tiles and Carpets | |
| Hard Floors |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Carton damage |
| Price | 246 |
| Filtration | HEPA 13 filter |
|---|---|
| Bin Capacity | 1.6 L |
| EAN | 7332543751754 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark