






| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | EHI955BE |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 16.8 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Power (W) | 7400 W |
| Accessories included | Cooktop secure clips and seal. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This model is required to be Hardwired by a Qualified Electrician.
|
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch and Slide |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 31 A |
| Residual heat indicator |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The back panel has minor scratches.
Needs to be hardwired.
No power cable is supplied. |
| Price | 1111 |
| Primary Product Category | Induction Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 6937042208047 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark