







Experience the best of both worlds with our dual fuel range featuring a 4-zone induction cooktop alongside a single Wok gas burner. This innovative combination allows for precise, energy-efficient cooking on the induction zones while the powerful gas burner excels in high-heat, stir-fry dishes, offering unparalleled flexibility and performance in one sleek, modern appliance.

When using extra-large pots and pans, the Bridge function in designated zones expands the induction cooking area and gives total coverage for bigger dishes, grill pans and teppanyaki.

If you have a compatible induction cooktop, this Westinghouse integrated rangehood will turn on automatically when you start cooking, intuitively adjusting the fan and airflow speed to match your cooking.

With the PowerBoost feature, you can reduce the time you need to boil a pot of water, or get your pan up to a sizzling temperature. Delivering intense heat, you’ll have perfectly cooked meals in no time.
| Cooktop Type | Gas burners & Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
| Model Number | EHH957BE |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Weight (kg) | 17 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 111 mm |
| Width (mm) | 910 mm |
| Power (W) | 7400 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician and the gas Connected by a Qualified Plumber**
|
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Installation Note | Built Proud into a Benchtop Installation. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch and Slide |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 51 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 24 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator |
| Display |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Ex display.
The top panel has scratches.
The bottom panel has scratches.
Needs to be hardwired.
No power cable is supplied. |
| Price | 2624 |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas & Induction Combination Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 6937042208054 |
| Dual Fuel |