








Enjoy optimal drying accuracy, along with exceptional care and performance. Thanks to Advanced SensiCare, humidity sensors are activated throughout each cycle to eliminate harmful over drying.

Inverter technology is designed to be discreet and unobtrusive. This allows you to turn your dryer on at any time of the day or night without interfering with anything else you are doing.

Taking care of your precious woollen garments is now even easier thanks to this dryer's Woolmark Certified Woollen cycle - created to safely dry hand wash only woollen garments without shrinking.

Everyone's laundry is different - making this large reversible door ideal for accommodating tight space or side-by-side installations. You can easily convert the hinge yourself to suit your requirements.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | EDH803R7WB |
| Drying capacity | 8 kg |
| Depth (mm) | 662 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Transparent door with silver trim. |
| Drain hose included | Drain kit included. |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 151 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.45 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Noise when working | 66 dB |
|---|
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| Shirts | |
| Refresh Dry | |
| Bedding | |
| Sports |
| Origin | Thailand |
|---|
| Energy Saving Function | |
|---|---|
| Allergy |
| Water Tank Full Indicator | |
|---|---|
| WiFi-enabled |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has dents.
The right side panel has dents and scratches.
The top panel has a scratch.
Ex-display. |
| Missing Parts | Drying rack |
| Price | 759 |
| Energy consumption | 151 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| EAN | 7332543786299 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark