








| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | EHC644BE |
| Weight (kg) | 8.5 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Power (W) | 6500 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | **This model requires hardwiring by a qualified electrician.**
|
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish |
| Installation Note | Built Proud into a Benchtop Installation |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Installation Type: installed Proud into your benchtop. Hob to Hood: Hob2Hood automatically switches on your extractor hood when you start cooking and adjusts the fan speed based on how you are using your hob. Cook, Keep Warm: The keep-warm function maintains a temperature of 80C so that you can keep dishes hot without continuing to cook them. Easy Clean and Durable: The flat ceramic glass surface not only makes it easier to clean burnt-on grease and grime to speed up the cleaning process after cooking but it is also very durable for added peace of mind. It's all about timing: When the time is out and you're done cooking, your hob will automatically shut off for extra peace of mind. Intuitive Touch Controls: This controllability allows you to apply precise changes that can take your dishes from tasty to truly delicious. Child Lock: This feature gives you peace of mind when the family gathers in the kitchen. Extra Features: Triple Zone, Stop & Go Function, Auto Heat up, Timer with Acoustic Signal off, Minute Minder. Cooking Zones: |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch and Slide |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 51 mm |
| Cut Out Width (mm) | 590 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 28 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | No damage |
| Price | 594 |
| Primary Product Category | Ceramic Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 6937042208078 |