














| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | ERI522DSD |
| Weight (kg) | 8 kg |
| Depth (mm) | 300 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Accessories included | 2 x Mesh Filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **This model can be ducted externally only using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.** |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Fascia Panel Finish. |
| Rangehood Model Number | ERI522DSD |
| Installation Note | Built into an Overhead Cupboard Installation. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 680 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Tangential |
| Boost function |
| Lowest Operating Noise | 51 dB |
|---|---|
| Noise when working | 66 dB |
| Highest Operating Noise | 66 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Dent on the front panel.
Scratches on the underside.
Ex-display |
| Missing Parts | User manual.
Duct reducer.
Wall vent.
12 screws. |
| Price | 418 |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 9316561032840 |