


























| Model Number | EBE5007BD-R |
|---|---|
| Depth (mm) | 773 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Matte Black |
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Number of shelves | 2 |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty on Sealed Refrigeration System (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 496 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 351 L |
| Freezer Volume | 145 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 254 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has dents
The right side panel has dents and a scratch.
The back panel has dents. |
| Missing Parts | User manual. |
| Price | 1316 |
| Energy consumption | 254 Kwh |
|---|---|
| Ice Cube Tray | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540421453 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark