























| Model Number | EWW1042R7WB |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Drying capacity | 6 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet / Dark See through Window. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3 |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 83 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02044 |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Wash | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Vapour Refresh | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin | |
| Sports |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has a scratch.
The right side panel has a dent and a scratch.
The top panel has scratches. |
| Missing Parts | Spanner.
3 x Transit bolts. |
| Price | 957 |
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Water consumption | 83 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 9315540414776 |