




| Model Number | ECON-300FRE-W |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Tank Capacity | 290 L |
| Weight (kg) | 116 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1770 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Quick Connect Kit |
| Finish Colour | Grey |
| Notes | ** This model has a 4200-watt Booster Element** |
| Finish Colour Description | Obsidian Grey Finish. |
| Hot Water Selection | Storage Tank |
|---|---|
| Features |
|
| Temperature Control | Electronic |
| Hot Water Type | Storage |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | A six (6) year warranty applies to the tank, a five (5) year warranty to the rest of the Hot Water Heat Pump Split System and a two (2) year warranty for labour and ancillary components/parts.
Please refer to the warranty section in the user's manual for more information. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|
| Indoor Sound Level | 48 |
|---|
| Origin | China |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Hot Water System Categories | Electric |
|---|---|
| Primary Product Category | Hot Water Heat Pumps |
| EAN | 9363046000023 |