









| Model Number | DRE-POCKETUNI |
|---|---|
| Weight (kg) | 0.3 kg |
| Depth (mm) | 50 mm |
| Height (mm) | 201 mm |
| Width (mm) | 145 mm |
| Power (W) | 1300 W |
| Accessories included | 1 x Unfrizz Nozzle |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Grey Finish. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Power Source | Power Cord |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 1.3 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Noise when working | 60 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Hair Dryers |
|---|---|
| Personal Care Type | Hair Dryer |
| EAN | 6978515250767 |
| Kmart Item |