





Designed to work with both Amazon Alexa and Google Assistant speakers, you can use voice commands to control your router. Turn your guest wifi on/off, reboot your router, update the firmware, and more, all with your voice.

With built-in McAfee protection in the Exo routers, you can defend yourself at the network level. Utilising a renowned Global Threat Intelligence that updates automatically and Cloud-based machine learning, McAfee helps protect against cyberthreats.

Standing for 'multiple user, multiple input, multiple output' MU-MIMO allows multiple devices to access the wireless network at the same time, increasing speed and efficiency.

Easily set up your Exo Router with the D-Link Wi-Fi app. Using the intuitive interface and step-by-step instructions, you can enjoy a rapid, reliable internet connection easier than ever.
| Model Number | DIR-1760 |
|---|---|
| Depth (mm) | 177 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 223 mm |
| Finish Colour | Black |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3 Year Limited Warranty |
| Features |
|
|---|
| Google Assistant | Compatible |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 0790069446399 |
|---|