






For an ideal atmosphere at home, this dehumidifier is equipped with 3-action filtration system: a dust filter to remove larger particles, a removable allergen filter capturing allergens and an active carbon filter helping to eliminate unpleasant odours.

Dedicated clothes drying function optimising functioning for the specific need.

Made with a minimum of 30% recycled plastic.

Conveniently use the dehumidifier also in severe conditions or for long operating times by continuously discharging the removed moisture through the pipe (included).
| Model Number | DEXD216RF |
|---|---|
| Depth (mm) | 220 mm |
| Height (mm) | 508 mm |
| Width (mm) | 334 mm |
| Weight (g) | 10.5 g |
| Finish Colour | White |
| Water Tank Capacity | 2.1 L |
| Max Air Flow | 125 m³/h |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Push buttons |
| Timer | |
| Wheels |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Anti Allergy |
|---|
| Noise when working | 40 dB |
|---|
| Number of fan speeds | 2 |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Air Treatment Categories | Dehumidifiers |
|---|---|
| Dehumidifying Capacity | 16 l/h |
| EAN | 8004399029316 |
| Kmart Item |