




| Model Number | ITST130GOSI |
|---|---|
| Material | Steel, glass, stainless steel mesh. |
| Diameter (mm) | 130 mm |
| Height (mm) | 127 mm |
| Weight (g) | 800 g |
| Finish Colour | Gold |
| Finish Colour Description | Gold base with silver mesh |
| About The Designer | Dominique Perrault’s signature is barely seen on products. It is something of an event therefore when he uses it, along with that of Gaëlle Lauriot-Prévost, on the IN THE TUBE and IN THE SUN collections. It is, in its way, a way of domesticating and refining the raw power of the industrial, of filtering the source into something considered and thought-out, resulting in an object that is comfortable, soft and sophisticated. |
|---|---|
| Product Designer | Dominique Perrault & Gaëlle Lauriot-Prévost |
| Electrical Specifications | Battery powered. CLIII - LED integrated - 2700K - 1,5W. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 3700677635464 |
|---|