




| Model Number | 201BL |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 2 kg |
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 740 mm |
| Width (mm) | 390 mm |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Finish Colour | Black |
| Installation Note | Clamp will not fit desktops more than 3.5cm thick. |
| Light Output | 220 lm |
|---|---|
| Electrical Specifications | IP 20. Voltage: 220/240V. 15 Watts. Bulb type: E14 LED. |
| Lighting Installation Options | Clamp |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
| About The Designer | Bernard-Albin Gras was one of the most innovative designer of the 20th century. The functional esthetic of his lamps and especially the design of details such as those of the arms, stems, brackets and bases were truly original and far ahead of his time.
|
|---|---|
| Product Designer | Bernard-Albin Gras |
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 3700677603166 |
|---|