










LED lighting offers a more energy efficient bright lighting source to make it easier to find what you need.

This bar fridge is equipped with durable tempered glass shelves that can be adjusted to make space for awkwardly-shaped items.

The Bar Fridge operates at a reduced noise level, without causing any disturbance to a quiet home environment.

Make sure your fridge is always level with this unit’s adjustable feet. This practical feature makes it easier if you need to adjust the stability of your Fridge.
| Model Number | CRSR089DR |
|---|---|
| Weight (kg) | 20 kg |
| Depth (mm) | 447 mm |
| Height (mm) | 831 mm |
| Width (mm) | 474 mm |
| Accessories included | 1 x See through Crisper Bin. |
| Finish Colour | Red |
| Notes | Manual Defrost. |
| Finish Colour Description | Retro Red. |
| Condensation Note | no |
| Heated Door |
| Fridge Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Features | Manual Control: You can use the dial to adjust the temperature. Interior LED Light: LED lights are energy efficient and reduce heat output and provide lighting for a better internal view of your contents. Low Noise: The Bar Fridge operates at a reduced noise level, without causing any disturbance to a quiet home environment. Bottle Opener: Easily attached to the side of the fridge, allowing for quick easy opening of your drinks. Adjustable Feet: This practical feature makes it easier if you need to adjust the stability of your Bar Fridge. Metal Handle: The metal door handle is strong, fashionable and durable for ease of operation. |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Number of shelves | 1 |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour, plus 7 extra years warranty on the compressor parts only. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 90 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door has dent and scratches.
Both panels have dents and scratches.
The top panel has scratches.
The back panel has dents and scratches. |
| Price | 201 |
| Fridge - Freezer Category | Beverage fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Bar Fridge |
| Energy consumption | 131 Kwh |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| EAN | 6926130531006 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark