
























| Model Number | WFL85PL48W1 |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 577 mm |
| Height (mm) | 847 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Digital |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10-Year Parts Warranty On Motor Only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 293 |
| Night Wash | |
|---|---|
| Number of Programs | 16 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Baby Care | |
| Drum Clean | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Bedding | |
| Rinse and Spin |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 71 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02133 |
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The right side panel has a dent.
The top panel has a series of scratches.
The back panel has a dent. |
| Missing Parts | 4 x Transit bolts.
User manual.
Spanner. |
| Price | 400 |
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| Fast Wash Option | |
| EAN | 6926130530764 |