








| Model Number | CTM408NSS5E |
|---|---|
| Weight (kg) | 68 kg |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1680 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Accessories included | 1 x Wine Rack |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Door Panels with a grey cabinet. |
| Ventilation Clearance (Rear) | 50 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 50 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 50 mm |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | -24 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Wine bottle rack | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| Adjustable feet | 2 x Front Levelling Feet |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Fridge: 3 Year Parts and Labour Warranty.
Compressor: Plus 7 years further on Compressor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 410 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 310 L |
| Freezer Volume | 100 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 270 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.2 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Origin | China |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The right side panel has a dent.
The back panel has dents and scratches. |
| Missing Parts | Egg tray.
Door reversal parts(upper
hinge and hinge cover).
User manual. |
| Price | 538 |
| Primary Product Category | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1751 x 750 x 756mm |
| Energy consumption | 270 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Glass Door | |
| Retro Look | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 6937555212968 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark