































At the base of the fridge you’ll find the large crisper drawer, for storing your fruit and vegetables.

At the base of the fridge you’ll find the crisper drawer to keep fruit and vegetable items fresher for longer.

The multi-airflow system is designed for freshness. It helps to consistently regulate the fridge's temperature, ensuring your food stays fresher for longer.

With this system there is no need to manually defrost the fridge, saving you the stress and time of defrosting.

Enjoy added versatility in storage, with convenient adjustable shelves. This makes your everyday items easier to organise.
| Model Number | CTM410NW |
|---|---|
| Weight (kg) | 68 kg |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1680 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | White |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | +7 years on compressor – parts only. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 410 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 310 L |
| Freezer Volume | 100 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 326 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| WiFi |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches and dent on lower door.
Scratches and dent on left side panel.
Scratches and dent on right side panel.
Dent on rear. |
| Price | 502 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| EAN | 6926130572559 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark