










The CHiQ super-efficient inverter system is quieter than traditional compressors, keeps your food fresher and saves on energy consumption.

This freezer features self-defrost. This helps to prevent ice build-up and saves you time from having to switch off the unit to manually defrost.

Strategically-placed LED lighting throughout the refrigerator brightens every corner to help you find what you need. LED lighting lasts longer and also emits less heat, making it more efficient than incandescent lighting.

Fast Cooling and Fast Freeze modes rapidly seals the freshness of stored items. This is handy when you have a large amount of groceries to put away, or if you want to optimally preserve your food.
| Model Number | CBM394NSS |
|---|---|
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 703 mm |
| Height (mm) | 1720 mm |
| Width (mm) | 703 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3 years parts & labour + 7 years on compressor (parts only.) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 396 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 281 L |
| Freezer Volume | 115 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 272 |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | Yes |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door has dents. |
| Price | 799 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| EAN | 6926130572412 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark