






| Model Number | WFL100PLSW |
|---|---|
| Washing capacity | 10 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 847 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Dial |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 288 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Length of cord | 1.9 m |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 99 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46034 |
| Noise Level Spinning | 76 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 62 dB |
| Number of Programs | 20 Programs |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 288 Kwh |
|---|---|
| Number of Cycles | 20 |
| Water consumption | 99 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 6937555211466 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark