Brohn 70cm Gas Cooktop 5 Burners Black Glass BRG7000BLK
4.7(7) from 7 reviews
Brand New
This product only available for customers in  NSW, VIC, QLD, WA.
Model
BRG7000BLK
Brand
Brohn
Standard Warranty
2 Years
Adelaide SA 5000
That went fast!
Specifications & Manuals
Key Specifications
Cooktop Type
Gas burners
Cooktop Fuel Type
Natural Gas
Model Number
BRG7000BLK
Weight (kg)
15.9 kg
Depth (mm)
510 mm
Height (mm)
40 mm
Width (mm)
700 mm
Cooktop Material
Glass
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Black glass.
Burners
Number of cooktop Burners or Zones
5
Ignition
Electronic
Trivets
Cast iron
Wok burner
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Features
  • Innovative gas burner technology produced by DEFENDI, a leading burner manufacturer in Italy.
  • Automatic ignition.
  • Front control operation.
  • Wok burner.
  • Heavy duty metal pan stands.
  • Flame failure safety device on each burner.
  • Natural gas (1.0KPa) or LPG (2.75KPa).
Control type
Control knobs
Cooktop Configuration
4 Burners and Wok Burner
Cut Out
Cut Out Depth (mm)
480 mm
Cut Out Width (mm)
560 mm
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead