









| Model Number | 7736507507 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 3.8 kg |
| Depth (mm) | 106 mm |
| Height (mm) | 484 mm |
| Width (mm) | 236 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Hardwired 3 Phase Connection |
| Finish Colour Description | White Cabinet Finish |
| Hot Water Selection | Continuous Flow |
|---|---|
| Features |
|
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 50 °C |
| Hot Water Type | Continuous |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty |
| Use | Designed and intended for commercial and domestic use. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 27 kW |
| Litres Per Minute | 11Ltrs @ Approx. Flow at 35°C Rise |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Hot Water System Categories | Electric |
|---|---|
| Primary Product Category | Electric Hot Water Systems |
| EAN | 4062321974794 |