






| Model Number | BID9101B1 |
|---|---|
| Weight (kg) | 24 kg |
| Depth (mm) | 537 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 820 W |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** 10amp Plug & Lead Attached** |
| Finish Colour Description | Black Tempered Glass Finish |
| Installation Note | Flush mounted cabinet installation |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Slow Cooking: for slow and gentle cooking at a low temperature. Keep Warm: for keeping cooked dishes warm. Push-Pull Mechanism: easy opening and closing thanks to a practical spring mechanism. Home Connect: Control the multifunctional warming drawer at any time from wherever you want.. Cleaning Convenience: easy-to-clean hotplate made of tempered glass. Cavity Volume: 54 l usable litres. Max Loading Espresso Cups: 192 PC or Max. loading plates: 40 PC Temperature control with 4 levels: 30 °C - 80 °C (glass surface temperature) Control Panel: Touch key operation, Illuminated TouchSelect controls. |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.82 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
| Origin | France |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Oven Accessories |
|---|---|
| Drawer Type | Warming Drawer |
| EAN | 4242005321667 |