














Smart Hood Automatic detects when cooking begins and activates the fan automatically, adjusting extraction levels to suit the cooktop’s power and temperature. It is compatible with Bosch induction cooktops featuring an E.-Nr. with ‘H’ in the seventh position and all gas cooktops with Home Connect. Other Home Connect cooktops allow manual control from the cooktop. Pairing via a Home Connect account is required for operation.

Elevate your cooking experience with a sleek foldable glass panel and intuitive DirectSelect touch controls. Opening the panel automatically activates the fan and light, while eye-level positioning ensures effortless access. Adjusting settings is as simple as changing your cooktop heat. The panel also guides steam efficiently and helps protect surrounding cabinetry, delivering a convenient, streamlined, and user-friendly kitchen experience.

Maximise your kitchen’s potential with the Integrated Design Rangehood. Its T-shaped design provides additional storage with up to 20kg capacity, supporting 10kg on each side. Maintain fresh air while keeping essentials within reach, all without sacrificing cabinet space for a more organised and efficient cooking environment.

The Integrated Design Rangehood supports easy one-person installation with smart construction and helpful installation aids. Designed as a flexible replacement for integrated or slide-out models, it offers versatile configuration options. An optional chimney extension conceals ducting, while adjustable height allows a seamless fit in cabinets up to 90cm.
| Rangehood Type | Integrated |
|---|---|
| Model Number | DBB98ET60A |
| Weight (kg) | 10.7 kg |
| Depth (mm) | 298 mm |
| Height (mm) | 340 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 200 W |
| Finish Colour | Matte Black |
| Notes | Optional extra ducting exhaust kits available online to add to your order. |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish. |
| Rangehood Model Number | DBB98ET60A |
| Installation Note | This Model is to be built into an overhead cupboard for installation. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 851 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Lowest Operating Noise | 42 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 73 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Germany |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Undermount Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 4242005530342 |