














| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WGG244ARAUWQG235DRAU |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | Grey |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Graphite |
| Stacking kit included |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| LED Display |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Washing Machine Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 9 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02281 |
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Water consumption | 78 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4415556668523 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark