








Bosch heat pump dryers with self-cleaning condensers maintain peak energy efficiency by automatically cleaning the condenser up to four times per cycle, ensuring gentle drying and performance.

Bosch dryers with the Bed Linen Programme use a reversing drum system to keep sheets moving in both directions, preventing tangling and ensuring even drying for both large and small items.

Bosch ActiveAir Technology reuses heat efficiently. Sensor-controlled drying ensures gentle care with three targeted settings, with the added benefit of reduced humidity keeping your home fresher.

To prevent garment shrinkage, uneven drying, and overheating, this dryer has an AutoDry system to measure and detect moisture and temperature levels. This system provides precise, gentle, and consistent drying.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WQG24203AU |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 50.1 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Refrigerant Type | R290 |
| Dryer Controls | Dial |
|---|
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 152 |
| Default Door Hinge | Right |
|---|
| Number of Programs | 4 Programs |
|---|---|
| Programs | Sportswear, Towels, Shirts and Downwear. |
| Origin | China |
|---|
| Length of cord | 1.45 m |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel right edge has a scratch. |
| Price | 919 |
| Primary Product Category | Dryers |
|---|---|
| EAN | 4242005555734 |