













SpeedPerfect technology reduces washing time by up to 65 percent while maintaining powerful cleaning results. It is ideal for busy households needing faster cycles without compromising washing performance or fabric care.

The SuperQuick 15 and 30-minute cycles provide a fast solution for lightly soiled garments. These programs refresh small loads quickly, making them perfect for everyday clothing that needs a rapid clean.

The Reload function allows users to pause the wash cycle and add forgotten items with ease. This feature provides extra flexibility, helping prevent missed garments from being left out of the wash.

How to get wrinkle-free clothes with minimum effort? Iron Assist gently steams freshly washed and dried items in just 20 minutes. Just place items in the machine and let Iron Assist do the rest. It reduces wrinkles up to 50%* and thus your ironing pile.
| Model Number | WAN28227AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 71.2 kg |
| Depth (mm) | 632 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Drain Hose
1 x 1500mm Cold water Inlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth without door: 590mm. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Silver-black grey door frame |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 209 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 9.6 A |
| Length of cord | 2.1 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46065 |
| Noise Level Spinning | 75 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 48 dB |
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Programs | Wool/Hand Wash, Drain/Spin, Cotton, 60°C Easy Care, Delicate/Silk, Single Rinse, Shirts, Cold Wash, Prewash, Drum Clean, E-Cotton, Hygiene Wash, Mixed |
| Origin | Poland |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Water consumption | 78 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005538133 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |