



















| Model Number | WGE03408AU |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 70.6 kg |
| Depth (mm) | 632 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth of 588mm excluding door handle. |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 235 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.6 m |
| Super Quick | |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Hygienic |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 82 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02352 |
| Noise Level Spinning | 73 dB |
|---|---|
| Noise Level Washing | 48 dB |
| Origin | Turkey |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left side panel has a scratch. |
| Missing Parts | Hose guide.
4 x Transit bolts. |
| Price | 542 |
| Primary Product Category | Front Load Washing Machine |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 235 Kwh |
| Water consumption | 82 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005445165 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark