








| Model Number | WGG24401AU |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Depth excluding door: 590mm. |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel and TouchControl buttons |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Door open alarm | |
| Pause Button | |
| Lockable Control Panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 215 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Maximum current rating | 9.5 A |
| Length of cord | 1.6 m |
| Dark Wash | |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| Drum Clean | |
| Down Wear | |
| Drain and Spin | |
| Allergy Plus | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Shirts | |
| Sports |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02220 |
| Noise when working | 74 dB |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Time Remaining Display |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel back edge has a scratch. |
| Missing Parts | 4 x Transit bolts.
User/Install guide. |
| Price | 1086 |
| Primary Product Category | Washing Machines |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Energy consumption | 215 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Water consumption | 78 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 4242005351633 |
| Eco Program | |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark