




















| Model Number | HBG633BB1B |
|---|---|
| Weight (kg) | 35.13 kg |
| Depth (mm) | 548 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included | 2 x Oven Wire Racks, 1 x Universal Pan, 1 x Grill Insert. |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Oven Required to be Hardwired.** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Cabinet / Stainless Steel Handle. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Temperature range 30°C - 300°C ● TFT Touch Symbol Display with Bosch Control Ring ● Anthracite enamel cavity ● Eco Clean direct on the oven back panel ● Automatic temperature proposal ● Actual temperature display ● Electronic clock/timer with end time programming ● Info button ● Bar handle ● Door contact switch |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 300 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| 4D HotAir | |
| Top and bottom heating Eco | |
| 4D HotAir Eco | |
| Defrost | |
| Pizza | |
| Half grill |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator |
| Display |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel has a dent.
The back panel has a dent.
Needs to be hardwired. |
| Price | 1192 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 71 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242002880907 |
| Made in Germany | |
| Combination Steam Ovens |