

























| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | DHL785BAU |
| Weight (kg) | 10 kg |
| Depth (mm) | 264 mm |
| Height (mm) | 418 mm |
| Width (mm) | 676 mm |
| Power (W) | 315 W |
| Accessories included | 1 x Mesh Filter, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This model can be ducted externally using the optional extra ducting kits available Online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Under Body Facia Panel / Grey Cabinet. |
| Rangehood Model Number | DHL785BAU |
| Installation Note | Built into a Cupboard |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 730 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | ● 70 cm Fully integrated rangehood ● Appliance colour: Stainless steel ● 3 Power settings plus intensive setting ● Ducted and recirculated-air operation ● Electronic controls with low-lift push buttons ● Twin channel high performance fan motor ● Rim ventilation ● Noise min./max. Normal Level: 53/66 dB ● Noise max. Intensive setting: 69 dB ● Power rating: 315 W ● Intensive operation automatic revert - 6min ● 2 x 20W halogen lights |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | Halogen |
| Motor Type | Centrifugal |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 63 - 66 |
|---|---|
| Noise when working | 66 dB |
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the front panel and filter cover.
Scratch on the bottom panel.
Scratches on the top panel.
Scratch on the right side panel. |
| Price | 805 |
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| Filter | Yes |
| EAN | 4242002831183 |