














| Rangehood Type | Slideout |
|---|---|
| Model Number | DFS097A50A |
| Depth (mm) | 290 mm |
| Height (mm) | 426 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Finish Colour | Silver |
| Finish Colour Description | Silver metallic / Stainless steel fascia panel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 740 mÂł/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 120 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | â—Ź 3 Power settings plus intensive setting â—Ź Ducted and recirculated-air operation â—Ź Accessories required for recirculation mode: CleanAir Module â—Ź Electronic controls with low-lift push buttons â—Ź 2 x 3 Watt LED Lights â—Ź Intensive operation automatic revert - 6min â—Ź Automatic run on - 10 min â—Ź Noise min./max. Normal Level: 43/55 dB â—Ź Noise max. Intensive setting: 68 dB â—Ź Easy installation system â—Ź EcoSilence BLDC brushless motor |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
| Lowest Operating Noise | 43 dB |
|---|---|
| Noise when in operation - low to high | 43-68 |
| Noise when working | 55 dB |
| Highest Operating Noise | 68 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.75 m |
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Germany |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Minor dent on filter. |
| Price | 356 |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4242005058051 |
| Made in Germany |