
Halogen lighting in the oven brilliantly illuminates the interior, so you can keep a keen eye on your cooking progress and watch the magic happen.

Bosch's 3D HotAir feature allows you to bake or roast on up to three levels at once. Optimal heat distribution on every level ensures evenly cooked food. The flavours do not intermingle, so you can bake dessert and roast dinner simultaneously.

The oven's glass door is triple-glazed which helps it remain cooler to touch during cooking for the safety of your family. Plus the extra insulation helps keep more heat locked inside the oven chamber for more energy-efficient cooking.

A special coating of microfine ceramic spheres on the back wall breaks down grease while you bake or roast. This means cleaning your oven interior is simpler and easier.
| Model Number | HBA534ES0A |
|---|---|
| Weight (kg) | 33.8 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Needs to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim / See Through Dark Oven Panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Red LED display control ● Electronic clock/timer with end time programming ● Drop-down door ● Bar handle ● EcoClean Direct: back panel ● Full glass inner door ● Retractable rotary control knobs ● Extra large capacity oven with grey enamel ● Temperature range of 50 °C - 275 °C ● 1 Level telescopic rail with safety stop function ● Automatic start function |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Top and bottom heating | |
| Light | |
| Pizza | |
| Hot Air Gentle | |
| 3D Hot Air |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.1 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Display |
|---|
| Origin | Poland |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Condition | Brand New |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 71 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242005033812 |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark