Bosch 60cm Series 2 Freestanding Silver Dishwasher SMS24AI01A
4.8(287) from 287 reviews
New Condition
Choose your model
This product only available for customers in  SA.
Model
SMS24AI01A
Missing parts
User/Install manuals. Detergent pack. Hose clamp. Utensil basket.
Brand
Standard Warranty
2 Years
Sydney NSW 2000
That went fast!
ActiveWater
The Child lock prevents unintended door opening
Anti Fingerprint
DosageAssist ensures superior wash results.
Specifications & Manuals
Key Specifications
Dishwasher type
Freestanding
Model Number
SMS24AI01A
Weight (kg)
45 kg
Depth (mm)
600 mm
Height (mm)
845 mm
Width (mm)
600 mm
Power (W)
2400 W
Accessories included
1 x 1650mm Cold Water Inlet Hose
1 x 1900mm Drain Outlet Hose.
Can accommodate large dishes
Capacity Place Settings
13
Finish Colour
Silver
Notes
**Polinox Base Inner Tub**
** Able to be installed in a freestanding position or placed under a kitchen benchtop**
Removable Lid
Finish Colour Description
Silver Inox Fascia Control and Kick Panel with a Stainless Steel Door Panel.
Need Help?
Other Features
Water Inlets
Cold Only
Features
Child Door Lock: Prevents accidental opening of the dishwasher.
EcoSilence Drive:  quiet and energy-efficient brushless motor (BLDC)
Anti Fingerprint: visibility of fingerprints is considerably reduced.
Auto Brilliance™: Automatic detergent and rinse aid sensor.
Aqua-Sensor™ technology: Regulates the water usage depending on the type and degree of soiling.
Wash Programs:
Pots and Pans 70 °C
Auto Wash 45-65 °C
Eco Wash 45 °C
Express Wash 45 °C
Control type
Control knobs
Cutlery Drawer
Time delay
Cutlery basket
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Energy Efficiency
Energy Star Rating
3 Stars
Energy Consumption(kWh/annum)
300
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead
Connected load
2.4 kW
Connection requirements
Maximum current rating
10 A