


This hot water system can be adjusted to temperatures higher than 50°C, if your laundry or kitchen requires hotter temperatures. If you need a higher temperature, the installation of tempering valves for bathrooms is required to prevent accidental scalding.

This hot water system has a hot water flow rate of 16 litres per minute, making it suitable for homes with one bathroom. If you have a small household consisting of one to three people, this should be well-suited for your household.

This exceptionally efficient hot water system heats water with LPG gas, and is designed to ensure low running costs and low emissions of greenhouse gases. A design that is kinder to your budget and the planet.

Thanks to the continuous flow system, you don’t need a big storage cylinder to keep hot water. This makes this system a compact solution for your hot water needs, making it easy to find a place to install the unit.
| Model Number | 7703331744 |
|---|---|
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity | 16 L |
| Depth (mm) | 220 mm |
| Height (mm) | 655 mm |
| Width (mm) | 425 mm |
| Finish Colour | White |
| Notes | Automatic ignition through water flow |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Years on all parts and labour. 10 Years on Heat Exchanger (part only). Domestic use only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Features | ● Up to 60°C ● Suitable for households with 1 or 2 bathrooms ● Automatic ignition and temperature display using water flow to generate power ● Manual dial controls adjust flow and temperature ● Digital temperature display and status monitoring ● No 240-volt power required ● Ideal for frost prone climates ● Continuous flow technology with a built-in safety system ● Designed for internal installation only ● Extra ducting required. Please confirm with your plumber ● If you require hotter than 50°C, an optional extra tempering valve is required for any water going to a bathroom or en suite This is an extra charge provided by your plumber |
|---|---|
| Flow Per Minute | 16 L |
| Temperature Control | Manual |
| Type of connection | No electrical connection required |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Hot Water System Categories | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Hot Water System |
| EAN | 4047416904184 |