












| Model Number | VBD554FS0 |
|---|---|
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included | 1 x Enamel Baking Tray, 1 x Combination Grid, 1 x Universal Pan. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **Oven to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel Control Panel & Handle with a Dark Facia Door Panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Cleaning Assist: Just place approximately 400ml of water and a drop of washing-up liquid in the base pan, soften baked-on residues so you can just wipe it down. ● Catalytic coating: almost no cleaning thanks to a special coating of the rear- and side wall that automatically absorbs grime. ● Hotair: perfect results on two levels thanks to the optimal distribution of heat. ● Pop-out controls: Make the front of the oven easy to clean and give it a sleek look. ● LED display control, red: easy-to-use thanks to the time functions. ● Touch Control with SteelTouch™ Buttons Makes Operating the Oven Easier. ● Heating modes: : Bottom heat, Circulating air, Conventional heat, Conventional heat gentle, Full-width grill, Hot air grilling, Rotisserie. ● Number of interior lights: 2. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full width variable grill | |
| Rapid Heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Hot air | |
| Rotisserie |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13.75 A |
| Length of cord | 1.15 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door |
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 112 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired. |
| Price | 1962 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242005034727 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |