






| Dishwasher type | Semi Integrated |
|---|---|
| Model Number | SMI50D05AU |
| Weight (kg) | 31.5 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 815 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold Water Inlet Hose
1 x 1700mm Drain Outlet Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Notes | ** Polinox inner tub base floor**
|
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Control Panel, an optional door panel is required from your builder. |
| Installation Note | Built under your Kitchen benchtop and a Custom made Fascia door panel required by your builder. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Control knobs |
| Cutlery Drawer | |
| Time delay | |
| Pump Protector | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 268 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Litres Used Per Wash | 13.5 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 13.5 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D01208 |
| Noise when working | 48 dB |
|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option | |
| Rinse | |
| Heavy Wash |
| Origin | Turkey |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Filtration | Triple Stage Filter System |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Dishwashers |
| Water efficient | 4 |
| Water consumption | 13.5 L |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| Custom Installation | |
| EAN | 04242002734897 |
| Detachable lid | |
| Pots and pans Extra hot setting |