





| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | PRP6A6B70A |
| Weight (kg) | 12.1 kg |
| Depth (mm) | 546 mm |
| Height (mm) | 47 mm |
| Width (mm) | 606 mm |
| Accessories included | LP Gas Conversion Kit Included |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** 10amp PowerPoint is required to operate the Electronic Ignition** |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Cooktop |
| Installation Note | Benchtop Installation |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | FlameSelect: adjust the gas flame precisely using nine defined levels. Dishwasher Safe Pan Supports: make cleaning your cooktop even easier. Continuous Cast-Iron Pan Support: for high firmness and stability of cookware. Sword Control Knobs: for an ergonomic control. Surface: highly heat-resistant glass-ceramic design. One-hand electronic ignition via controls: just push and turn the knob to ignite the flame. Cooktop Burner Rating: |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Outdoor | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.1 m |
| Origin | Spain |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Missing Parts | Adhesive seal.
Additional espresso maker
grid if supplied. |
| Price | 1046 |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktops |
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| EAN | 4242005429721 |