



| Model Number | 528070 |
|---|---|
| Material | Anthracite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Products Included | Clips and seal included |
| Bowl Size | 190 x 335 x 430mm (HxWxD) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Anthracite |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Silgranit Anthracite |
| Number of tapholes | 1 |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Double Bowl Kitchen Sinks |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684877251 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark