




| Model Number | 911000RBR |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.36 kg |
| Depth (mm) | 101 mm |
| Height (mm) | 234 mm |
| Accessories included | Sub-micron filter (994052) |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Supplied standard with a 994052 sub-micron filtration. |
| Tapware Style | Gooseneck Spout |
| Cut Out Size (mm) | 22 mm |
| Tap Swivel | 360 ° |
| Finish Colour Description | Brushed |
| Minimum Pressure | 250 kPa |
| Maximum Pressure | 1000 kPa |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features |
|
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 3 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T14803 |
| Origin | Australia |
|---|
| Boiling Filtered | |
|---|---|
| Chilled Filtered | |
| Ambient Filtered |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Out of original packaging. |
| Price | 386 |
| Filtration | Unique Fibredyne technology filter |
|---|---|
| Chilled Water Capacity | Unlimited |
| Primary Product Category | Tap |
| Sparkling | |
| Filtered Tap Type | Ambient Only |
| WELS Star Rating | 6 |
| Billi Range | Home FT |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 9351311011683 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark