




| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | P604I2M28NVS |
| Material | Schott Glass |
| Weight (kg) | 9.2 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 60 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Power (W) | 7400 W |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | From date of installation. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 74 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 32 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Origin | Italy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 8057971105076 |
|---|