

| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | BZIRH860-275-1 |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 275 mm |
| Height (mm) | 344 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Power (W) | 2200 W |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matt Black |
| Installation Note | External vent kit is required |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | From date of installation. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 750 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 2 |
| Ducting size | 150 |
| Ducting location | Top |
| Recirculating Only |
| Cut Out Depth (mm) | 243 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Control type | Electronic Press Button |
|---|---|
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function |
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Australia |
|---|
| Maximum current rating | 10 A |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 8058801060077 |
|---|