
















| Model Number | BWDB9540W |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 76 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty via Manufacturer Redemption; 10 Year Warranty on Inverter Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Super Quick | |
|---|---|
| Download Cycle | |
| Number of Programs | 14 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drain and Spin | |
| Hygiene Wash |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 78 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02329 |
| Origin | Turkey |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The left panel has a dent and a scratch.
Cover B and the Cap are not supplied. |
| Missing Parts | Cover A.
4 x Hole caps. |
| Price | 705 |
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 376 Kwh |
| Number of Cycles | 14 |
| Water consumption | 78 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Add items after youve started the load | |
| EAN | 8690842487361 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark